Awards

All these Club Member awards are announced and presented at the End of Season Dinner.

Some of the awards are for boat-handling competitions. Click here to see the definitions and history of our competitions.

Braggarts Cup

Donated by P.Frank Pooley, Commodore of the Club 1960.
Best Boat and Crew at Sail Past, judged by flag officers and President.
(Prior to 2019 was awarded to Braggarts 1st place)

Braggarts Cup

Donated by P.Frank Pooley.
Best First-Timer Cruising the Tideway to the Sea Reach Channel / RiverMedway.
Recommended by Flag officers on the cruise and cruise organiser.
(Prior to 2019 was awarded to Braggarts 2nd place)

Levison Trophy

Donated by Cammy Levison in 1972
Available for re-designation
(Prior to 2019 was awarded to Braggarts 3rd place)

Elise Watkins Trophy

This Perpetuity Trophy was donated in 1950 by C.C. Watkins, Commodore of the Club 1945
Round an island on the non-tidal Thames fixed throttle competition – 1st place.
awarded on judged competition result. 
(Prior to 2019 was awarded to Holehaven 1st place)

Bert Ryeland London

Donated by Lt. Comdr. H.M. Pinnell.
Round an island on the non-tidal Thames fixed throttle competition – 2nd place.
awarded on judged competition result. 
(Prior to 2019 was awarded to Holehaven 2nd place)

Bert Ryeland London

Donated by Lt. Comdr. H.M. Pinnell.
Round an island on the non-tidal Thames fixed throttle competition – 3rd place.
awarded on judged competition result. 
(Prior to 2019 was awarded to Holehaven 3rd place)

Tideway Plaque

Donated by Lt. Comdr.Charles Barber, MBE, RNVR.
Tideway 1st placeawarded on judged competition result.

Billet Doux Cup

Donated by Leonard and Bodil Cowling 1980.
Tideway 2nd place awarded on judged competition result.

Barbarina K Award

Donated by Michael Shefras in 1974.
Best boat at Charity Children’s Day.
Awarded by the Hon. Sec., Commodore and representative from the Charity.

(Prior to 2019 was awarded to Family Watermanship 1st place)

Bella Linda Cup

Donated by L.H. Brooks in 1975.
Family Watermanship 1st place, awarded on judged competition result.
(Prior to 2019 was awarded for Family Watermanship 2nd place)

Zebulin Award

Donated by Geoff Latter, 1979.
Family Watermanship 2nd place, awarded on judged competition result.
(Prior to 2019 was awarded for Family Watermanship 3rd place)

Jolly Rotter Cup

Donated by Ivor Arbiter, Commodore 1984
Couples Cup competition 1st place, awarded on judged result..

Presidents Cup

Donated in 1984 by J.R. Pearce, OBE, President
Couples Cup competition 2nd place, awarded on judged result..

Corona Mia Trophy

Donated by Maria Quinn
Veteran’s Cup 1st place awarded on judged competition result.

Phinola Cup

Donated by Phil Pennicott
Veteran’s Cup 2nd place awarded on judged competition result.

Deepwater Perpetuity

Donated in 1949 by J.C. Dudgeon,Commodore of the Club, whose house name was Deepwater !
Award for contribution to tidal summer cruise.
Recommended by Flag officers on the cruise and cruise organiser.
(Prior to 2019 this trophy was for the Deepwater competition 1st place)

Eight Bells Cup

Donated in 1964 by Richard Felmingham, Commodore of the Club.
Award for contribution to non-tidal summer cruise.
Recommended by Flag officers on the cruise and cruise organiser.
(Prior to 2019 this trophy was for the Deepwater competition 2nd place)

Lady Warmond Cup

Donated in 1965 by T.R. Boote, Commodore of the Club
Available for re-designation 
(Prior to 2019 this trophy was for the Deepwater competition 3rd place)

Taras Cup

Donated by Leslie Westbrook, Commodore of the Club 1971.
Senior Watermanship 1st place, awarded on judged competition result.

Kandora Salver

Donated by Eric Hartwell, Commodore of the Club 1969
Senior Watermanship 2nd place, awarded on judged competition result.

Poggiare Salver

Donated by Bob and Tricia Smith, Commodore 1979
Senior Watermanship 3rd place, awarded on judged competition result.

Holmes Triers Cup

Donated by Bob Holmes, in 1977, Assistant Hon. Secretary
Best 1st-time entry in any club competitive boating event.
Awarded by the Competitions and Cruising Committee and competition results
(Prior to 2019 this trophy was for the Senior Watermanship best 1st time entry)

Royal Sabine Cup

Donated by Mark Warner, 1980.
1st place Jubilee Cup, awarded on judged competition result.

Silver Otter Award

Donated by Harry Brown in 1981.
2nd place Jubilee Cup, awarded on judged competition result.

Devera Ladies Award

Donated by Vera McNair 
Member who has boated well in the year, awarded by the Competitions and Cruising Committee.
(Prior 2019 this was awarded to the lady who boated well)

Bent Banana

Donated by TMYC.
Awarded by the Managing Committee to someone who has achieved a humorous boating event.

Commodores Award

Donated by TMYC. 
Awarded by the Commodore to a member, not on the committee, who has worked hard during the Commodore’s year.

Commodores Special

Donated by TMYC.
Awarded by the Commodore to a Committee member who has worked hard during the Commodore’s year.

Friendship Trophy

Donated by Maria Bradley
Act above call of duty, awarded by the Managing Committee

Ian Neville Plate

Donated by Ian Neville
Particular Act of Valour, awarded by the Managing Committee

Diana Sue Plate

Donated by David Bader-Clynes
Retiring from office, awarded by the Managing Committee

Karen Rae Trophy

Donated by (Parents) Rae
Young person who has shown promise.
Awarded by the Competitions and Cruising Committee

Upper Thames Cup

Donated in 1962 by T. Dilks, Commodore of the Club 1961.
Best up river log.
Awarded by the Competitions and Cruising Committee

North Sea Trophy

Perpetual trophy first presented in 1954 by the North Sea Yacht Club, Ostend.
Best Tidal Log, awarded by the Competitions and Cruising Committee

Lionel Ward

Donated by Lionel Ward
First time channel crossing (over 1 week)
Recommended by Flag officers on the cruise and cruise organiser
(Prior 2019 this award was for Visitors Seniors Trophy (re-designated 1974 to Victor Ludoram)).

Wilby Ondara Cup

Donated by Ray Wilby
Junior Watermanship 1st, awarded on judged competition result.

Stuart James Cup

Donated by Bev Stuart James
Junior Watermanship 2nd, awarded on judged competition result

Santer

Donated by Nicholas Santer
Junior Watermanship under 9 years old, awarded on judged competition result.

Channel Trophy

Donated by Hon. Secretary Derek Prentice in 2018, Commodore of the Club 2014.
Award for sustained commitment to the Club’s ethos of Channel Cruising.
Recommendation by the Competitions and Cruising Committee.

Yachtmaster Scroll

Donated by TMYC, introduced from 2019
Best achievement on the RYA Yachtmaster Course.
Awarded by the Yachtmaster Instructor and School Principle.

Day Skipper Scroll

Donated by TMYC, introduced from 2019
Best achievement on the RYA Day Skipper Cours.e
Awarded by the Day Skipper Instructor and School Principle.